Kanal54 Televizyonu

Site Rengi

Sapanca Teleferik Projesi ile ilgili yanlış bilinen gerçekler

19.12.2019
970
REKLAM ALANI
Sapanca Teleferik Projesi ile ilgili yanlış bilinen gerçekler

Sapanca’da hayata geçirilecek “Teleferik Projesi”nin, bölge turizmine katkı sağlaması hedefleniyor. Proje ile ilgili merak edilen sorular ve cevaplarını sizler için derledik

Proje kapsamında toplam kaç ağaç kesilecek?

REKLAM ALANI

 Bugünden itibaren kesilecek ağaç yoktur!

Bugüne kadar alt istasyonda 3 adet ağaç Sapanca Belediyesi tarafından gösterilen başka bir yere iş makinaları yardımı ile sökülerek dikilmiştir. Hat Boyunda 15 adet, üst İstasyonda da 72 adet ağaç Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kesilmiş olup başka ağaca dokunulmayacaktır. Teleferik kabinleri hat boyunca mevcut ağaçların üzerinden uçacaktır.

Teleferik gürültü ve kirlilik yaratır mı?

Teleferik motoru elektrikli olup, sesten izole edilmiş kabin içinde üst istasyonda çalışacaktır. Kabinlerde motor olmadığı için egzost gazı salınımı ya da araç gürültüsü olmayacaktır.

Teleferik alt istasyon yeri doğru mu? Mülkiyet yada hukuki problemi var mı ?

Bütün teleferik arazisi kamuya aittir, hibe edildiği iddia edilen yer ile alakası yoktur !

Alt istasyon yeri, 2014 yılında kapalı pazar yeri olarak tescil edilmiş olup daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/25.000 lik ve 1/5.000 lik planlara, Sapanca belediyesi tarafından da 1/1.000 lik plana “teleferik istasyonu” olarak işlenmiştir ve kamuya aittir.Açılan bütün davalar idare ve Teleferik projesi lehine sonuçlanmıştır. Projenin hayata geçmesi için herhangi yasal bir engel bulunmamaktadır.

Teleferiğin Sapanca Ekonomisine katkısı ne olacak?

Teleferik projesi, Sapanca’da ayrı bir cazibe merkezi oluşturarak şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı turist sayılarında radikal artışlar olacaktır.(Bursa ve Ordu örneklerinde olduğu gibi) Hali hazırda  Sapanca’ya gelen turistlerin otelleri dışında daha fazla vakit geçirmelerini ve şehir esnafının turistlere katma değerli hizmet vermesinin önünü açacaktır. Hem teleferik tesisinde hem de oluşacak turist talebine karşılık açılacak dükkanlarda binin üzerinde bir istihdam oluşacaktır.                

Proje iptal olursa ne olacak?

Eğer Proje tek taraflı olarak idare tarafından fes edilirse yüklenici firmanın bugüne kadar Sapanca Belediyesi adına ödediği bütün kira bedelleri, proje için yapmış olduğu bütün masraflar ile Sapanca Belediye’sine sözleşme gereği ödediği proje ücretlerini geri alma ve tek taraflı fesihten doğan haklarını tanzim etme hakkı doğacak. Bu yükümlülüklerin yanı sıra Sapanca’ya gelmiş olan büyük bir yatırım kaçmış olacak.          

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.